Osud doslova ve vlastních rukou

Můžeme zabránit tomu, abychom onemocněli nádorovým onemocněním, nebo o tom rozhoduje vyšší princip? Podle odborných studií máme svůj osud do určité míry ve vlastních rukou a tím, co může rozhodnout o bytí či nebytí zhoubného rakovinného bujení v našem těle, je prevence.

Pravděpodobnost výskytu nádorového onemocnění se snižuje, když se snažíme:

  • Udržovat zdravý životní styl a optimální váhu
  • Jíme vyváženou stravu bohatou na vitaminy a vlákninu
  • Přistupujeme střídmě k alkoholu
  • Máme dostatek pravidelného pohybu a odpočinku
  • Vyhýbáme se stresu

V případě prevence karcinomu prsu je pak důležité zejména:

  • Samovyšetřování prsů, které provádíme ideálně 1× měsíčně 2-3 dny po skončení menstruace
  • Nejdůležitější je pak všímat si takových změn, jako jsou: vklesliny na kůži, zarudnutí kůže, otok prsu, výtok z bradavky, vtahování bradavky, nově hmatné bulky v prsu nebo podpaží...

Stejně důležitá, jako výše popsaná tzv. primární prevence, a úplně stejně do určité míry ovlivnitelná, je i prevence sekundární. Ta spočívá především v pravidelném mamárním skríningu. Jeho prostřednictvím se lékaři snaží včas zachytit tzv. bezpříznaková onemocnění, tedy taková, o kterých pacient neví, protože si připadá naprosto "zdravý". Ovšem včasně zachycená stadia nádorového onemocnění mají nejvyšší šanci na vyléčení.

Mamární skríning nebo také mamologické vyšetření:

  • Je v České republice od roku 2002 zdarma pro každou ženu starší 45 let
  • By se měl opakovat každé dva roky
  • Žádanku vystavuje praktický lékař nebo gynekolog (lékaři s jinou odborností - chirurgové, onkologové... ji mohou vystavit, pokud má žena nějaké potíže, problémy či příznaky)
  • Pokud žena nespadá do věkové kategorie 45+, nemá obtíže ani rodinnou zátěž, pouze chce mít jistotu, že je v pořádku, lze si preventivní mamografické vyšetření ve skríningovém uhradit jako samoplátce a podle místa vyšetření se cena pohybuje okolo 600 Kč
  • U žen mladších se zpravidla provádí ultrazvukové vyšetření prsou, v případě nejasností pak magnetická resonance, mamografické vyšetření je však pro mladou ženu nepříjemné až bolestivé

Nejdůležitější je absolvovat vyšetření ve skríningovém centru. Každoročně je zde vyšetřeno velké množství žen. Vyšetření podléhají přísným pravidlům a pravidelným kontrolám, mapu skríningových center  najdete například na webových stránkách projektu www.vedet-vic.cz.

Rodinná zátěž a rakovina prsu

Pravděpodobnost výskytu rakoviny prsu ovlivňuje i dědičnost. Jestliže se ve vaší rodinné anamnéze vyskytuje u více přímých příbuzných nádor prsu nebo gynekologická malignita, je vhodné se zamyslet nad genetickým vyšetřením, aby se vyloučila dědičná onemocnění. V případě karcinomu prsu jde o známé mutace BRCA 1 a BRCA 2 genu. Jestliže vyšetření přítomnost takové genetické mutace, přistupuje se ke skríningovým vyšetřením individuálně, a to obecně už od nižšího věku. Nositelkou mutace genu BRCA 1 je třeba i Angelina Jolie, která preventivně přistoupila k oboustranné mastektomii a poté k náhradě prsními implantáty.

Onemocnět rakovinou prsu mohou i muži

Důležité je si uvědomit, že ačkoli se může zdát, že karcinom prsu je ryze ženskou záležitostí, opak je pravdou. Vyskytuje se i u mužů. Jejich prognóza uzdravení není o nic horší než u žen, protože se však u nich na toto vyšetření příliš nemyslí, přicházejí v pokročilejším stadiu. Proto je třeba myslet na to, že prsa máme všichni, nebát se včas se poradit s odborníkem, lékařem. 

© 2018 Mgr. Kateřina Semrádová, MUDr. Jana Mergancová, Vědět víc...
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky